Here are the supplies you will need for this adorable Lion:
A piece of yellow construction paper, cut as shown
A triangle cut out of black construction paper for the nose
About 8-10 strips of yellow and orange cardstock, wrapped around a pencil to create a curling effect
2 yellow and orange pipe cleaners, cut into 2 inch strips for whiskers
2 googly eyes
Glue...I started with School Glue, but switched to Tacky Glue for the whiskers.
A craft stick (not shown, optional)
Glue the eyes, nose, and smile as shown. Arrange straight pipe cleaners on the side of the Lion's face to create whiskers. (Not shown)
To finish, have your child glue on the lions curls, and glue to a craft stick if desired. If using Tacky Glue, let dry 24 hours. Enjoy!
Tuesday, June 7, 2011
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Popular Posts
-
Frugal Momma's Famous Budget Black Beans I love this recipe. I love this recipe so much I give it to everyone I know. I think I've e...
-
Last week I went a little over my budget, and hit about $65 for the week. This week, I'm giving myself a little wiggle room, and shootin...
-
I'm sorry he's loud. I know. We're working on it. He may not have heard your words of venom, but the glare on your face said i...
-
I’ve sat down to write this post numerous times over the last month. But, I wasn’t feeling very joyful—quite the opposite actually—...
-
I was most looking forward to figuring out the unit price of paper towels and toilet paper when I started the Costco Price Comparisons seve...
-
*Follow Me on Facebook , Pinterest , and Twitter * Thinking back on the date September 12, 2012 stirs many deep feelings inside ...
-
Target had a lot of useful clearance items when I went today. I was excited, since it was stuff I needed anyway! Tootsie Roll and Mini Lol...
-
Breakfast Cookies to boost our protein intake in the morning. Happy Easter Week! This week I'm going to start teaching my 3-year old ...
-
Luckily, pantry staple items such as canned foods and other non-perishables are often on sale and have coupons for them. However, some thing...
-
Here is the Costco Price Comparisons for Milk, Eggs, and Yogurt. I also calculated out the price of Homemade Greek Yogurt to be $0.06/ounce ...
No comments:
Post a Comment
What do you think? I love hearing from my readers!