I was most looking forward to figuring out the unit price of paper towels and toilet paper when I started the Costco Price Comparisons several months ago. One thing I was most disappointed in, is that Costco no longer carries the "Select-a-Size" paper towels. As a result, while the overall cost is usually cheaper at Costco, I tend to purchase the Select-a-Size when Target has a gift card promotion going on, because each roll lasts a lot longer than the traditional rolls. Notice for the price per unit, I rounded an extra place. There is a big difference between one penny per sheet and one and a half pennies per sheet when you are buying several hundred sheets at a time! (In other words, $0.017 is not seventeen cents, it is one point seven pennies.)
The toilet paper is 2-3x cheaper at Costco than at the grocery store, especially the Charmin Ultra. Because there are so many different sized toilet paper packages in the stores, I compared them by square foot. Each toilet paper package should list the square footage on it. All you need to do to find the unit price is divide the price by the amount of square footage.
I also looked at flushable wipes and tissues. Both of which were much cheaper at Costco. I added in the Costco store brand (Kirkland) as comparison.
Follow the entire series! Join the Save Money, Live Joyfully Facebook Community!
Thursday, October 13, 2011
Costco Price Comparison...Paper Towels, Toilet Paper, Tissue
Labels:
Costco Price Comparison,
Saving Money
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Popular Posts
-
*Follow Me on Facebook , Pinterest , and Twitter * Thinking back on the date September 12, 2012 stirs many deep feelings inside ...
-
For this project, you will need paint (any colors), glitter, a marble, a piece of construction paper, and a cookie sheet with sides. If the...
-
I am among a rare group of "native" San Diegans. Unlike permanent snow birds, I was born and raised right here in ...
-
Ever since Junior was born last year, Stinker has had a bad attitude. I understand it…she went from being the center of our attention...
-
Go here , to Peartree Greetings to order your FREE kid's stationery set with free shipping. Hurry. This offer won't last long! (So...
-
*Follow Me on Facebook , Pinterest , and Twitter * So, it's no secret that I'm in love with dollar store cookie sheets. Yo...
-
This week we had some great samples and deals. Here are the best ones that are still available: Twix Bar Sweepstakes ...I won a FREE Twix ...
-
I have been a reader of Crystal Paine's Blog, Money Saving Mom for a while, and have saved a great deal of money using Crystal’s tips...
-
I was most looking forward to figuring out the unit price of paper towels and toilet paper when I started the Costco Price Comparisons seve...
-
Few meals are more satisfying than a plate of hot, gooey nachos with the works. The topping combinations for this crowd favorite are endl...
We save a lot of money by not using paper towels or paper napkins at all. I would love to stop using tissues too, but have not made that leap yet. Cloth TP is something I'm just not quite excited about, though we do use (and love) cloth diapers! :-)
ReplyDeleteI always buy tp and papertowel from Costco, and most times get the Kirkland brand as it's good stuff :) ... Tissues I've found cheap at Aldis and just got the 3pk Puffs (for back to school sales) on clearance at Target for $1.68 for each set. I LOVE COSTCO :) (and sorry to say, we are not a disposable-less family in ANY way)
ReplyDeleteThanks for the comparisons! I do shop at Cosco, so that's good to know.
ReplyDeleteThank you for all the hard work you have put into these costco posts. I have wondered, when looking at sale prices in stores, whether they would beat costco prices or not-and now I know. So thank you!!!!
ReplyDeleteThank you for these comparisons with Costco. I have been debating whether to get a Costco membership again & making a spreadsheet of what I like to buy there, with your prices, is helping me make my decision!!
ReplyDeleteThanks Nikki! I'll need to update some of the prices, since things have gone up across the board since January, but don't forget about the other great deals...such as cheaper gas, kitchen equipment, and even Lucky jeans for $29!
ReplyDeleteI was shocked about coffee prices last time I went. The 2 1/2 pound Kirkland brand had gone up to about 16.00 from 7.99 about two years ago. But it is cheaper than coffee from elsewhere. It is hard not to get carried away at Costco and spend too much.
ReplyDelete