I was least impressed with Costco juice prices than any of the other products I've reviewed thus far. That being said, the normal price of juice at Costco is still competitive to grocery store sales, and Costco does often come out with coupons for their juice boxes, sports drinks, and vitamin water, making the unit price significantly lower. If you're going to purchase juice at the grocery store, wait for a sale. If you're going to purchase juice at Costco, wait for the coupons. I was able to stock up on juice at Kroger a few months back, spending less than $0.33 per 8 pack of juice.
Want to Follow the Rest of the Series? Join the Save Money, Live Joyfully Facebook Community!
See More Costco Price Comparisons Here...
Thursday, September 15, 2011
Costco Price Comparison...Juice
Labels:
Costco Price Comparison,
Saving Money
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Popular Posts
-
Frugal Momma's Famous Budget Black Beans I love this recipe. I love this recipe so much I give it to everyone I know. I think I've e...
-
Last week I went a little over my budget, and hit about $65 for the week. This week, I'm giving myself a little wiggle room, and shootin...
-
I'm sorry he's loud. I know. We're working on it. He may not have heard your words of venom, but the glare on your face said i...
-
I’ve sat down to write this post numerous times over the last month. But, I wasn’t feeling very joyful—quite the opposite actually—...
-
I was most looking forward to figuring out the unit price of paper towels and toilet paper when I started the Costco Price Comparisons seve...
-
*Follow Me on Facebook , Pinterest , and Twitter * Thinking back on the date September 12, 2012 stirs many deep feelings inside ...
-
Target had a lot of useful clearance items when I went today. I was excited, since it was stuff I needed anyway! Tootsie Roll and Mini Lol...
-
Breakfast Cookies to boost our protein intake in the morning. Happy Easter Week! This week I'm going to start teaching my 3-year old ...
-
Luckily, pantry staple items such as canned foods and other non-perishables are often on sale and have coupons for them. However, some thing...
-
Here is the Costco Price Comparisons for Milk, Eggs, and Yogurt. I also calculated out the price of Homemade Greek Yogurt to be $0.06/ounce ...
Price/oz. should be listed for all instead of switching to price per bottle or can or pouch on many of them.
ReplyDeleteThanks for the comment, Hunter! I put price/oz on items that vary in size. For items that are always the same size and sold individually, I find it most convenient to reference a per/item cost. Hope this helps!
Delete