I was least impressed with Costco juice prices than any of the other products I've reviewed thus far. That being said, the normal price of juice at Costco is still competitive to grocery store sales, and Costco does often come out with coupons for their juice boxes, sports drinks, and vitamin water, making the unit price significantly lower. If you're going to purchase juice at the grocery store, wait for a sale. If you're going to purchase juice at Costco, wait for the coupons. I was able to stock up on juice at Kroger a few months back, spending less than $0.33 per 8 pack of juice.
Want to Follow the Rest of the Series? Join the Save Money, Live Joyfully Facebook Community!
See More Costco Price Comparisons Here...
Thursday, September 15, 2011
Costco Price Comparison...Juice
Labels:
Costco Price Comparison,
Saving Money
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Popular Posts
-
Go here , to Peartree Greetings to order your FREE kid's stationery set with free shipping. Hurry. This offer won't last long! (So...
-
For this project, you will need paint (any colors), glitter, a marble, a piece of construction paper, and a cookie sheet with sides. If the...
-
*Follow Me on Facebook , Pinterest , and Twitter * Thinking back on the date September 12, 2012 stirs many deep feelings inside ...
-
Ever since Junior was born last year, Stinker has had a bad attitude. I understand it…she went from being the center of our attention...
-
When searching for the best deals on that perfect gift, the internet seems to muddle things a little. It is sometimes hard to determine whet...
-
I am among a rare group of "native" San Diegans. Unlike permanent snow birds, I was born and raised right here in ...
-
*Follow Me on Facebook , Pinterest , and Twitter * So, it's no secret that I'm in love with dollar store cookie sheets. Yo...
-
I have been a reader of Crystal Paine's Blog, Money Saving Mom for a while, and have saved a great deal of money using Crystal’s tips...
-
My family loves packing Operation Christmas Child Boxes, as it gives my kids a tangible example of giving and generosity. After Junior...
-
This week we had some great samples and deals. Here are the best ones that are still available: Twix Bar Sweepstakes ...I won a FREE Twix ...
Price/oz. should be listed for all instead of switching to price per bottle or can or pouch on many of them.
ReplyDeleteThanks for the comment, Hunter! I put price/oz on items that vary in size. For items that are always the same size and sold individually, I find it most convenient to reference a per/item cost. Hope this helps!
Delete